تبلیغات
گروه مهندسی پزشکی شیراز - شتاب سنج مورد استفاده برای تشخیص آلزایمر
در میان علائم رفتاری بیماری آلزایمر، یکی از برجسته ترین آنها، تغییر در ساختار زمانی فعالیت ها یا به عبارت دیگر مقدار زمانی که در آن طول می کشد بیمار به انجام کاری بپردازد، است. با توجه به این تغییر، دانشمندان آلمانی یک روش جدید تشخیص زود هنگام که شامل اتصال شتاب سنج هایی به بیماران به منظور ارزیابی حرکات آنها می شود، را توسعه داده اند.
شتاب سنج مورد استفاده برای تشخیص آلزایمر

در همکاری بین دانشگاه روستوک و مرکز بیماری های عصبی آلمان، الگوریتمی برای تشخیص چنین تغییراتی در فعالیت های روزمره مردم در اطراف خانه هایشان، توسعه داده شد. برای آزمایش این الگوریتم، از ۴۶ نفر که هر کدام مجهز به یک شتاب سنج سه محور در مچ پایشان بوده و ۲۳ نفر از این افراد با بیماری آلزایمر درگیر بوده اند، در حالی که ۲۳ نفر دیگر گروهی سالم را تشکیل می دادند، استفاده شد.

هنگامی که این الگوریتم برای ارزیابی داده های شتاب سنج مورد استفاده قرار گرفت، با نرخ ۹۱ درصد دقت در تعیین گروه هر فرد مربوط، عمل کرد.

اگرچه این نرخ هنوز به صددرصد نرسیده، محققان ادعا می کنند که این الگوریتم بسیار دقیق تر از مقیاس های سنتی نرخ گذاری رفتاری است. علاوه بر این بیماران به منظور ارزیابی به جای انجام وظایف خاص، فقط کافیست به فعالیت های منظم و معمول خود بپردازند.

حتی ممکن است از شتاب سنج های اسمارت فون بیماران برای جایگزینی با شتاب سنج های مستقل در حال استفاده، بهره برد. مقاله ای از این پژوهش به تازگی در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است.

منبع : gizmag
مطلبی که مطالعه نمودید ترجمه کامل از لینک منبع می باشد و هرگونه اشتباه در جزییات به عهده مرجع می باشد

طبقه بندی: جزوه و مقاله،  تجهیزات پزشکی،  تازه ها،  علمی پژوهشی، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 مهر 1392 توسط علیرضا حسنی