تبلیغات
گروه مهندسی پزشکی شیراز - استفاده از امواج اولتراسوند جهت تغذیه سنسورهای بی سیم درون بدن

استفاده از امواج اولتراسوند جهت تغذیه سنسورهای بی سیم درون بدن


http://up.facenama.com/file/28179/ultrasound_power.png

ایمپلنت های پزشکی،به خصوص انواع فعال و هوشمند آن ها،به طور معمول نیازمند یک منبع الکتریکی برای سنسورها و دیگر ایمپلنت های جایگذاری شده هستند تا تغذیه شوند . در این زمینه (به طور ویژه در دریچه های قلبی) باتری های لیتیمی بیشترین استفاده را داشته اند ولی متاسفانه ،آن ها برای همیشه انرژی خود را نمیتوانند حفظ کنند و معمولا باید بعد از چند وقتی هر طوری که هست عوض شده  یا شارژ شوند .شیوه ی شارژ باتری به روش القای الکتریکی برای مدتی انجام شده،اما از لحاظ میزان بازده مناسب نیست و همچنین  گرمای ایجادی برای تجهیزات(یا اشیاء) اطراف قطعه مورد شارژ مضر می باشد. به علاوه ، داشتن یک باتری روی برد میتواند یک وسیله مهم را بزرگتر از هسته ی اجزای آن بسازد .

محققان دانشگاه استنفورد آمریکا؛ هم اکنون در حال پیشرفت در یک راه نوین برای مهار کردن انرژی تحویل داده شده هستند که برای تغذیه ایمپلنت های کوچک در درون بدن استفاده میشود و حتی دستورهایی در برخی مسیرها ارسال کنند.

 

این تکنولوژی حتی قادر است تا دستگاه های کوچک تر از یک میلیمتر در یک طرف را تغذیه کند! که میتوان از آن برای انالیز کردن تمامی قسمتهای بیوشیمیایی بدن و فرایندهای الکتریکی گسترش داده شود .در پیزوالکتریک ،مواد معین، با فشار مکانیکی،از خود جریان الکتریکی صادر میکنند .این فشار برای چشمه های کوچک استفاده شده در امواج اولتراسوند به کار برده میشود .الکتریسیته ی خارج شده از چشمه میتوانند ایمپلنت ها را تغذیه کنند .همچنین ایمپلنت ها یک موجگیر رادیویی دارند که با بک گیرنده ی بی سیم خارجی  در فرستادن خوانش ها و پیغام ها استفاده میشود .


http://up.facenama.com/file/28178/wfwd.png

محققان در حال حاضر بر روی ایمپلنت های خیلی کوچک کار میکنند تا حتی بیشتر از ایمپلنت مغزی حیوانات آزمایشی توانایی حاصل کنند و ممکن است دستگاه هایی که میتواند شرایط عصبی مختلف را دنبال کند به وجود آورند .

 

 

 

 


برچسب ها: اخبار مهندسی پزشکی، تازه های مهندسی پزشکی، اولتراسوند، مهندسی پزشکی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 آبان 1393 توسط احمد سعودی