تبلیغات
گروه مهندسی پزشکی شیراز - پیوند تراشه الکترونیک به شبکیه

پیوند تراشه الکترونیک به شبکیه

 


جاسازی تراشه‌ای الکترونیکی در مغز به نابینایان کمک می‌کند بینایی خود را تاحدی به دست آورند.


جاسازی تراشه‌ای الکترونیکی در مغز به نابینایان کمک می‌کند بینایی خود را تاحدی به دست آورند.

متخصصان انگلیسی موفق شدند با پیوند یک چیپ (تراشه) الکترونیکی به شبکیه چشم دو مرد بریتانیایی که سالهاست نابینا هستند، قسمتهایی از بیناییشان را بازگردانند.

به گزارش بی‌بی‌سی، حالا کریس جیمز و رابین میلار می‌توانند نور و حتی بعضی اشکال را به وسیله شبکیه مصنوعی که پشت چشمشان جاسازی شده است ببیند.

این دو بینایی‌شان را بر اثر بیماری به نام رتینیت پیگمانتزا از دست داده‌اند. این بیماری سلول‌های گیرنده نور در پشت چشم را به‌تدریج از کار می‌اندازد.

این پروژه حاصل همکاری مشترک متخصصان آلمانی و انگلیسی بوده است. محققان آلمانی میکروچیپ‌ها را تهیه کرده‌اند و آزمایش بالینی در بیمارستان چشم آکسفورد و بیمارستان کینگز کالج لندن با سرپرستی پروفسور رابرت مک لارن و دکتر تیم جکسون انجام شده است.

محققان با عمل جراحی یک تراشه میکروالکترونیک سه میلی‌متر مربعی را که در برابر نور بسیار حساس است و به جای دریافت‌کننده‌های نور عمل می‌کند را در سر این دو مرد نابینا پیوند کرده‌اند. همچنین تراشه‌ای هم پشت شبکیه چشم گذاشته شده و سیمی از آن از زیر پوست به پشت گوش وصل شده است.

زمانی که نور وارد چشم می‌شود و به تراشه می‌رسد، حسگرهائی که پیام‌های الکترونیکی را به اعصاب چشم و از آنجا به مغز می‌رسانند، تحریک می‌شوند.


طبقه بندی: علمی پژوهشی،  تازه ها،  تجهیزات پزشکی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 خرداد 1391 توسط زهرا دلفریبیان